FacebookBulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian

Светът харчи за здраве колкото за отбрана и образование взети заедно

Парите, които държавите отделят за здравеопазване растат главоломно и изпреварват бюджета на всеки друг сектор, отчетоха световни учени по време на симпозиум за намаляване на вредата в Атина.

11,7 млрд. долара  са световните разходи за здраве  всеки ден, което се равнява  на дневния  бюджет за отбрана и образование взети заедно. Причината за колосалните суми е в по-дългата продължителност на живота на хората и в драстичното увеличение на хроничните болести, които поглъщат голяма част от парите за здраве. Те пък се дължат предмимно на начина на живот на населението – вредни навици, заседнал начин на живот, лоша диета.

„Трябва да се мисли в посока намаляване на тези разходи и пътят към това е превенцията на болестите“, посочи полският проф. Анджей Фал, който представи глобални данни от проучване по време на 6-ия научен симпозиум на Международната асоциация за контрол на пушенето и намаляване на вредата (SCOHRE).

Статистиката показва, че цената на пушенето само в САЩ за 1 година е 600 млрд. долара – 240 млрд. са преките здравни разходи, 185 млрд. са загубите от трудоспособност от болести, свързани с тютюнопушенето, приблизително толкова са и числата за ранната смъртност, дължаща се на тези диагнози.

„Ако се абстрахираме от останалото, дори само финансовите данни правят решаването на проблема с тютюнопушенето спешен“, коментира проф. Фал, директор на Института по медицински науки към Университета на Кардинал Вишински (UKSW) във Варшава и ръководител на Отделението по алергия, белодробни и вътрешни болести в една от най-големите болници в полската столица.

Източник: SCOHRE

Япония и Швеция показаха как се спират цигарите

Учените посочват бездимните алтернативи като вече доказан метод за намаляване на броя на пушачите в редица държава, стана ясно още по време на форума.

Продажбите на цигари намаляват там, където бездимни алтернативи като устройства за нагряване на тютюн и снус увеличават пазарния си дял, сочи още проучване в 11 държави. Изследване са тенденциите в Чехия, Гърция, Унгария, Италия, Япония, Корея, Литва, Португалия, Словакия, където нагреваемите тютюневи изделия достигнаха 15% дял от общия пазар на тютюн през 2022 г. Същият подход е използван за изследване на продажбите на снус в Норвегия и Швеция, където пушачите са около 6%. Най-силната отрицателна корелация между цигарите и продажбите на тютюневи изделия без дим е открита в Япония (r = -0,987, p-стойност <0,001), което показва, че продажбите на цигари намаляват с увеличаване на продажбите на продукти без дим. Резултатите за останалите страни също показват силни отрицателни корелации. Това показва, че нагреваемите тютюневи изделия и снусът се конкурират с цигарите и се използват от хора, които искат да спрат да пушат. Освен това националната статистика на Япония отчита намален брой хоспитализации след навлизането на новите алтернативи на пазара през 2014 г.

„Цената е много важна за това дали пушачите ще предпочетат да минат на бездимна алтернатива. Затова и облагането на бездимните изделия трябва да бъде съобразено с намалената им вреда спрямо цигарите, така че те да са и икономическият избор на пушача, с който да намалят вредата“, обясняват авторите на проучването Пиер Беламри и Ондрей Кумал.

Проблемът не е в никотина, а в горенето

Според гръцкия кардиолог проф. Дмитри Рихтер, поставянето на край на пушенето, ще елиминира и 90% от рака на белия дроб по света. Тютюнопушенето е ключов рисков фактор за инфарктите и инсултите, но само 1 от 3 души спира цигарите след сърдечен инцидент.

„Ситуацията в Швеция показва колко ефективни са бездимните алтернативи за справяне с пушенето. Намалени са не само ракът, но и инфарктите и ХОББ. Във Великобритания ефективна стратегия срещу тютюнопушенето е включването на електронните цигари в програмите за отказване на цигарите. Намаляването на излагане на токсични вещества, което се случва при употребата на бездимните алтернативи спрямо цигарите, играе сериозна роля. Проблемът не е в никотина, а в горенето“, припомни проф. Рихтер.

„Повече от 100 млн. пушачи по света вече са преминали на различни бездимни алтернативи. Пазарът на новите никотинови продукти вече е в размер на 50 млрд. долара и расте. Но това все още е малко на фона на 1,5 млрд. пушачи, които ежедневно изполват най-вредните възможни продукти – цигарите“, съобщи британският бизнес анализатор на бързо развиващи се пазари Тим Филипс.

Според неговата оценка на глобалната регулация за продукти с намалена вреда и възприятията на потребителите им, в различните държави преобладават различни продукти и това много зависи от регулациите. Най-малък дял от бездимните продукти има в Латинска Америка. В САЩ най-разпространени са електронните цигари и в последно време никотиновите паучове. Азия отбелязва сериозен ръст на потребителите на устройства с нагряване на тютюн. В Европа картината е микс между всички алтернативи – има сериозен ръст на нагреваемите устройства и на никотиновите паучове, ползват се и електронни цигари.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!