Кредити по време на криза – какви са опасностите?


Светът живее с пандемията вече повече от една година. Тя доведе до криза в отношенията в обучението на ученици, здравните заведения, ни о във финансовата сфера. Безработицата у нас се увеличи рязко. Това е и причината българите да търсят все повече финансови заеми.Но кои са опасностите при теглене на бърз кредит?
„Това продължават да са най-скъпите кредитни продукти на пазара. Те са за кратък срок. И ако имаме сериозно затруднение, доходите ни са много намалели или сме изцяло без доходи – не е добър вариант да теглим бърз кредит, защото ще платим голяма оскъпяване, второ – трябва да го върнем в кратък срок. Колкото повече разтягаме този срок, толкова по-скъп ще става този кредит“, каза кредитният консултант Тихомир Тошев в студиото на „България сутрин“.
По думите му може да влезем в абсолютна невъзможност да го обслужваме.
„Може да се наложи да теглим още 2-3. Рекордът, който сме виждали, е с 22 кредита. Вариант, от който трудно може да се излезе. Има хора, които разбраха логиката на продукта „бърз кредит“ и го ползват по правилния начин, но и много хора правят грешки. Влизат в задлъжняване и трудно се справят след това“, допълни Тошев пред водещия Мирослав Димитров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той смята, че тегленето на един кредит, за да погасим друг е най-голямата грешка.
„Никога едно задължение не се погасява с друго. Засега очакванията са, че кредитната ваканция няма да бъде удължена, защото се видя, че мина повече от една година. Видя се, че хората, които се бяха възползвали от нея, по-рано я прекратиха. Това не беше опрощаване на кредите, а разсрочване, което доведе и до малко оскъпяване“, подчерта кредитният консултант.
Според Тошев тя не е толкова полезна и ще има ръст на лошите кредити.
„Ще има хора, които няма да са се справили и които от 1 април няма да могат да плащат кредитите си. Те трябва да отидат в банката и да споделят, че тяхното затруднение продължава. Че не могат да плащат вноската или част от нея, и вече да направят индивидуална уговорка“, посочи той и добави, че за миналата година има ръст от 9% на депозитите.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!