Арменци протестираха пред посолството на Азербайджан

Десетки представители на арменската общност в България протестират пред посолството на Азербайджан в София.
На мирната демонстрация протестиращите се обявиха против кръвопролитията в Нагорни Карабах и срещу – „агресорската политика на Баку“ в сепаратисткия регион, който се намира в Азербайджан, но се управлява от етнически арменци.
Двама от протестиращите пред посолството на Азербайджан в София коментираха: „След 11 дена бойни действия и няколко много страшни нападения над мирни жители, разбити църкви, много разбити къщи, множество цивилни жертви, всички ние казваме само едно, редно е светът да спази своята дума и да признае независимостта на Карабах“.
„Казвам се Айтор Ацинян. Тука от всички точки на България, от цяла България са събрани арменци с една единствена цел да поддържат нашата родина и да покажем, че сме истински патриоти, да покажем на нашите войници, които в момента отдават живота си на границата, че сме заедно с тях, че правим всичко възможно, макар и в чужбина, да им помогнем с каквото можем“.
От посолството на Азербайджан изпратиха изявление относно протеста.
Оттам определиха акцията „като постановка на арменското посолство в България“ и че „българските граждани от арменски произход са използвани като инструмент срещу трета държава в интерес на Армения“.
„Общоприет е фактът, че представителите на арменската общност в България се отличават на Балканите с агресията си. Продължаващата агресия срещу посолството го доказва още веднъж. Известно е, че паметникът на „арменските герои“, проляли кръвта на хиляди азербайджанци, е издигнат в различни региони на България, включително във варненския квартал „Галата“, а в София има плоча. Днес арменската общност в България използва всяка възможност не само да идеализира онези, които се ръководят от теорията за фашизма и нацизма, но и широко ги популяризира“, се твърди в иязвлението.
В изявлението се твърди още, че Армения е окупатор, агресор в Нагорни Карабах, а „акцията пред посолството се основава на сблъсъка между Кръста и Полумесеца“.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!










