FacebookBulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian

Всеки четвърти загинал на пътя – пешеходец

Всеки четвърти загинал на пътя през изминалата 2019 година е пешеходец, сочи анализът на предварителните данни за пътния травматизъм за миналата година. Данните бяха представени  на брифинг в Главната дирекция „Национална полиция“, на който присъстваха инспекторите от отдел „Пътна полиция“ Мария Ангелова и Петър Соколов, както и Росен Рапчев, експерт в Държавна агенция „Безопасност на движение по пътищата“.

В тази връзка от днес до 31 януари в страната се провежда специализирана полицейска операция, насочена към спазването на правилата за движение по пътищата от пешеходците.

Целта на операцията е намаляване на травматизма сред самите пешеходци, които са сред най-уязвимите групи участници в движението по пътищата, поясни инспектор Петър Соколов от Пътна полиция. Според обобщени данни на ГДНП, представени от инспектор Мария Ангелова, през  2019 г.  са настъпили 1739 тежки транспортни произшествия с пострадали пешеходци.

„През изминалата година нямаме загинал пешеходец само на територията на Област Смолян, което показва, че това е проблем с национално значение“, подчерта Росен Рапчев от Държавна агенция „Безопасност на движение по пътищата“ (ДАБДП). По думите му броят на загиналите и ранени пешеходци расте от октомври до януари, като това може да се отчете с увеличаване на тъмната част на денонощието, когато пешеходците стават много по-трудно видими за водачите на превозни средства.

Най-уязвимите групи са хората над 65 годишна възраст и децата.

„При произшествия с деца се откроява особено уязвима групата загинали и пострадали от 10 до 17 години – възрастта, на която често те тръгват самостоятелно на училище и предприемат повече индивидуални действия без възрастен до тях“, посочи още Росен Рапчев. Той призова родителите да поставят светлоотразителен елемент на дрехата или раницата на тяхното дете.

Според него дори дребен елемент може да го направи много по-видимо за превозното средство.

Друга уязвима група участници в движението са възрастните пешеходци. От една страна те често са по-бавно подвижни и понякога надценяват собствените си възможности да пресекат бързо пътното платно. Те са изключително уязвими, дори при сравнително леки удари със значително по-ниска скорост.

Сред акцентите на брифинга бе и отвличането на вниманието, когато сме на пътя. През 2019 г. ДАБДП реализира информационна кампания под надслов „Пиши, когато стигнеш“, насочена към превенция използване на телефон при шофиране.

Не по-малка е опасността, когато пешеходец излиза на пътното платно и вместо да се огледа е съсредоточил вниманието си в мобилния телефон. Все повече млади хора се движат със слушалки – те трябва да са с още по-засилено внимание, когато пресичат, защото на практика едно от сетивата им е блокирано, посъветваха още експертите.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!