FacebookBulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian

Кениецът Осеа Туей е победител в столичния маратон

Снимка: Организаторите

Кениецът Осеа Туей стана първият в историята победител в маратона в София. Африканският атлет дори спечели еднолично големия джакпот от 20 000 лв., след като единствен спечели и трите състезания от маратонската верига, съобщиха организаторите.

„Бягането като начин на живот“ тази година се проведе в градовете Стара Загора, Варна и София. При жените в българската столица триумфира Хайелом Шегае от Етиопия, за да запише името си като дебютния победител по новия софийски маршрут.

Близо 6000 атлети от 52 държави участваха в надпреварата. Точно в 9.30 от площад Александър Батенберг пред Национална художествена галерия потеглиха участниците в класическия маратон на 42.195 км. Стартът бе даден от министъра на младежта и спорта Красен Кралев и вицепрезидента на Българския олимпийски комитет Любомир Ганев.

Осеа Туей победи само с една стотна от секундата мароканеца Юсеф Сбай. Времето на шампиона е 2.15:55 ч., трети завърши Алемайеху Лема от Етиопия с 2.16:55 ч. При жените Хайелом Шегае от Етиопия бе безспорната номер 1, като финишира за 2.35:33 ч., пред двете кенийки Бети Чепквони 2.36:54 и Хилда Чебой 2.40:07 ч.

Лавровите венци бяха връчени на шампионите от министър Кралев при мъжете и от волейболната легенда Любо Ганев при жените.

За поредна година събитието имаше и благотворителни каузи – една от тях събра средства за изграждането на
Кариерен център за хора със специални потребности. Имаше и специален старт за хора с онкологични заболявания и за параолимпийци.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!